• 05378938187

    : 05378938187

  • bilgi@pinguterapi.com

  • Fevzi Çakmak Mah. 3.Ray Sk. No:5 Uşak Merkez

Çocuk ve Yetişkin Kekemeliği

Kekemelik ve Kekemeliğin Tedavisi

Kekemelik, konuşma esnasında seslerin, harflerin veya hecelerin sürekli tekrarlanması ve bu olaya bağlı olarak akıcı konuşma becerisinin bozulmasıdır. Konuşmayı yeni öğrenen çocukların sıklıkla karşılaştığı bu durum, kimi bireylerde kalıcı bir hal alabilir. Günlük hayatı, kişinin özgüvenini ve yaşam standartlarını büyük ölçüde etkileyen bu durum, iletişim bozukluklarına sebep olabilir. Bunun yanında kişinin duygu durumunu ve psikolojik sağlığını etkileyebilir. 

On çocuktan birinde gözüken erken kekemelik, büyüdükçe etkilerini kaybederken kimilerinde bu etki ilerleyen dönemde de kendisini göstermeye devam edebiliyor. Çocuklarda gelişen bu durum fark edildiğinde mutlaka bir konuşma uzmanına başvurmak, bireylerin tedavisi üzerinde oldukça olumlu bir etki bırakıyor. 

Kekemelik Neden Ortaya Çıkar

Nörolojik bir bozukluk olarak tanımlayabileceğimiz kekemelik, beynin konuşmayla alakalı merkezlerinde gelişen sorunlardan kaynaklanıyor. Bu sorunun ortaya çıkmasında ise pek çok farklı etken rol oynuyor diyebiliriz.

Genetik olarak geçiş gösterebilen kekemelik, ailede herhangi bir üyede bir sorun varlığında çocuklarda da görülebiliyor. Bunun yanında psikolojik olarak kişileri çok etkileyen olaylardan sonra da kekemelik baş gösterebiliyor.

Kafaya alınan darbeler, havale, inme ve beyni etkileyen kan pıhtıları gibi önemli durumlarda beynin konuşma merkezi hasar görebiliyor. Bu durumlara bağlı olarak da kişide sonradan kekemelik gelişebiliyor. Hiçbir genetik faktör, beyin hasarı ve psikolojik travma olmaksızın da doğuştan kekemeliğin görüldüğü durumlarla da karşılaşabiliyoruz.

Kekemeliğin Tedavisi

Kekemelik, çocukluk çağında keşfedildiğinde büyük oranda ilerleme kaydedilebilen bir durumdur. Fakat çocuğunuz birkaç kelimeyi söyleyemiyor, konuşurken tekliyor ve sesleri çıkaramıyor diye endişelenmenize gerek yok. Tüm çocuklar, konuşma becerisini edinirken bu aşamalardan ve süreçlerden geçiyorlar. Bir uzman yardımıyla çocuğun hayatı üzerinde değişiklikler yaparak, konuşmayı öğrenmesine yardım ederek ve bu durumun üstüne düşerek bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Diğer bir yandan bazı çocuklarda ise kekemelik ilerleyen yaşlarda da kendisini göstermeye devam ediyor. Bu durumda erken tanı ve erken terapi büyük bir önem taşıyor. Bir konuşma ve dil terapisti yardımıyla kekemelik önemli ölçüde engellenebiliyor ve kişinin konuşması normal seyrinde devam edebiliyor.

Burada sizlere önereceğimiz birkaç kekemelik terapisi devreye giriyor:

Duyarsızlaştırma Yöntemi

Bildiğiniz üzere kekemelik bireyin hayatında büyük değişikliklere sebep olarak kişinin duygu durumunu kötü etkileyebiliyor. Kişi kekelemekten sürekli kaçarak konuşması sırasında sürekli strese giriyor ve yaşamı oldukça konforsuz bir hale geliyor.

Kekemelik tedavisinin ve terapistlerin ilk olarak odaklandığı şey ise bu rahatsızlık durumunu ortadan kaldırmak oluyor. Eğer bireyler kekemeliği rahatsız edici bir durum olarak görmeyi bırakırsa ve bunun stresini yaşamazsa, daha akıcı konuşmaya başlayabiliyor. Duyarsızlaştırma yöntemi denen bu yöntem hem kekeme bireyleri oldukça rahatlatıyor hem de terapistlerle birlikte akıcı konuşmanın ilk adımı atılıyor. 

Konuşma ve Dil Terapisi

Birçok etkenin sebep olabildiği kekemelik, tedavisi en karmaşık ve kompleks olan durumlardan bir tanesi. Özellikle alanında uzman bir konuşma ve dil terapisti eşliğinde kekemelik büyük oranda önlenebilir. 

Kekemeliği tetikleyen bireysel sebeplerin tayin edilmesi, uzmanları titizlikle çalışmaya itiyor. Bu yüzden kekemelik tedavisi alırken uzmanınızı iyi seçmeli ve kendinizi tamamıyla terapiye vermelisiniz.

Psikolojik, doğuştan, genetik ve hasara bağlı olarak gelişen kekemeliklerde terapinin süresi, uygulanış şekli ve metotları değişkenlik gösteriyor. Her hasta kendine özel semptomlar ve belirtilerle geldiği için konuşma ve dil terapisinde önemli değişkenler rol oynuyor. Bu açıdan bakıldığında uzun bir süreç olarak özetleyebildiğimiz kekemelik tedavisinde, mutlaka ama mutlaka güvenilir terapistlerle çalışmak gerekiyor. İşinin uzmanı olan konuşma ve dil terapistleri, kişinin en çok yanıt verdiği terapi yöntemlerini seçerek oldukça iyi bir süreç geçirebiliyor ve bu durumu daha kısa zamanda tamamen tedavi edebiliyor.